Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Hallie Mavis
Instructor

 

آموزش و توسعه و آبادانی روستا

سپهرپشت

0.00 ( 0 votes )
Print
Category: Asia
Producer: Hiking Co show products
Hits: 3936
Price: 100,00 $ 68,00 $
+

از مناطق بسیار زیبای ایران که همواره متقاضیان زیادی برای مراجعه دارد، قطعا سرزمینهای شمالی آن است. روستای سپهرپشت در شمال شهرستان زیبای لاهیجان و جنوب شهرستان رودبنه واقع شده است


روستای سپهر پشت (لاهیجان)
از مناطق بسیار زیبای ایران که همواره متقاضیان زیادی برای مراجعه دارد، قطعا سرزمینهای شمالی آن است. روستای سپهرپشت در شمال شهرستان زیبای لاهیجان و جنوب شهرستان رودبنه واقع شده است. طبق سرشماری سال 13۸۵ دارای۲۴۱ تن جمعیت که از آن تعداد ۱۵۷ نفر آن باسواد میباشند. این روستایی سرسبز همراه با زمینهای کشاورزی فراوان، که بیشتر زمینهای آن شالیزار است احاطه شده. شغل اغلب مردم کشاورزی و دامداری بوده، اما در گذشته به پرورش کرم ابریشم نیز پرداخته میشد. این روستا دارای مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز است طوری که همه ساله در ایام عید و تعطیلات تابستان پذیرای بسیاری از مهمانان دور و نزدیک می باشند. از اماکن دیدنی روستا میتوان به درختان پر از میوه از جمله: آلوچه، انبه، پرتغال و تمشک اشاره کرد. از جاهای دیدنی این روستا شالیزارهای آن، منظره بسیار زیبای شیطان کوه لاهیجان و مقبره شیخ زاهد است. غذاهای محلی در این ناحیه طبخ میشود شامل: سیر برشته، سیر قلیه، سیر کباب، پنیر برشته، باقالی قاتوک با ماهی شور و سیر ترشی، ترش تره و انواع آش از جمله آش کدو و آَش ترش نام برد.

sepehr02

از مراسم های این روستا میتوان به مراسم علم بندی اشاره کرد که همه ساله از دوم محرم شروع می شود و از غذاهایی که در این ایام توسط زنان روستا درست میشود باید از خورشت شیرین، فسنجان، کوکو سیب زمینی و برنج سیاه نام برد. لاهیجان به لحاظ جغرافیایی سرزمینی جلگه ای است و عمده فعالیت مردم در آن کشاورزی می باشد. لاهیجان با دو مورد از محصولات خود شهرت بسیار زیادی دارد، یکی چای معروفش و دیگری بهارنارنج های خوش عطری که دارد. جاذبه های گردشگری لاهیجان تنها محدود به مکان های طبیعی نمی شود و از نظر تاریخی نیز جذابیت های بسیاری دارد.

sepehr03

روستای لیامان یکی دیگر از گزینه ها در بین لیست زیباترین روستای لاهیجان است که در بخش های شرقی استان گیلان قرار دارد. لیامان از توابع شهرستان لاهیجان است و دهستان آهندان نیز در فاصله ۴ کیلومتری آن قرار دارد. همانطور که انتظار می رود شغل اصلی مردم این روستا کشاورزی است و روستایشان از سه بخش رودپشت، لیامان مرکزی و سوتی تشکیل شده است. لاهیجان دارای مکان های دیدنی و سرسبز بسیار زیادی است و جاذبه های طبیعی بسیار زیادی هم دارد. البته روستاهای لاهیجان هم بسیار زیاد هستند و نمی توان به طور قطع گفت کدامیک از این روستاها به عنوان زیباترین روستای لاهیجان است. لاهیجان بزرگترین شهر شرق استان گیلان و نود و پنجمین شهر پرجمعیت ایران است و یکی از شهرهای گیلک نشین است و مردمان آن به زبان گیلکی سخن می‌گویند. این شهر در ناحیه کوهپایه‌ای قرار دارد و تپه‌ماهورهای آن را بوته‌های چای پوشانده‌است و موقعیت آن در شرق سفیدرود و در ارتفاع ۹۴ متری از سطح آبهای آزاد است.

sepehr04

زمان استقرار انسان در سواحل درياي خزر به طور وضوح مشخص نيست . سرزميني كه امروز گيلان ناميده مي شود ، طي قرون متمادي با ساير نقاط سواحل خزر از جمله تپورستان يا طبرستان ، سرزمين آماردها ، رويان و رستم دار داراي حيات مشتركي بوده است .با توجه به حفاريهاي باستان شناسان در يكي از غارهاي سواحل خزر به نام (( هوتو ))، استخوانهاي فسيل نشده انسان هايي را كشف كردند كه مربوط به 75 هزار سال قبل مي باشد و كشفيات بعدي در رحمت آباد گيلان نشان داد كه كرانه هاي خزر در مسير گيلان و مازندران و گرگان ، در دوره اي از مزولتيك (12000 تا 10000 سال پيش از ميلاد ) و نئولتيك ( از 10000 تا 3500 سال قبل از ميلاد ) تا آغاز پيدايش خط ، محل سكونت و استقرار انسانهايي بوده كه به اهلي كردن حيوانات و زراعت مي پرداختند و اندك اندك با فنون كوزه گري و بافندگي آشنايي پيدا كردند . آنچه مسلم است در آغاز هزاره چهارم پيش از ميلاد، گيلان محل استقرار و سكونت انسانهايي بوده كه به كارهاي كشاورزي و دامداري اشتغال داشته اند.

sepehr05

دراستان گيلان ، 240 واحد صنعتي وجود دارد كه 136 واحد آن در رشته صنايع غذايي ، آشاميدني و دخانيات فعاليت دارد، كه به تنهايي 57 درصد صنايع استان راتشكيل مي دهند. صنايع معدني غير فلزي و مصالح ساختماني 28 واحد، و صنايع چوب با 26 واحد و صنايع شيمايي پلاستيك و چرم با 24 واحد و صنايع پوشاك و نساجي با 19واحد ، صنايع فلزي و محصولات فلزي اساسي با 7واحد، به ترتيب 7/11 درصد، 8/10، 10، 9/7 و 9/2 درصد صنايع را به خود اختصاص داده اند. بررسي چگونگي پراكندگي كارگاههاي بزرگ صنعتي استان نشان مي دهد كه توزيع كارگاهها درسطح شهرستانهاي استان بسيارنا برابر است شهرستان آستارا باداشتن فقط يك كارگاه بزرگ كمترين تعداد و شهرستان رشت با داشتن 115واحد بيشترين تعداد كارگاههاي صنعتي رادر خود جاي داده اند. شهرستان لاهيجان و آستانه اشرفيه 45واحد، رودسر 27، رودبار15، فومن 12، تالش 11 بندرانزلي 14 واحد از كارگاههاي صنعتي را در خودجاي داده اند(منبع: samtik، seeiran ، نمایشگاه گیلان و سایرین).

 

سپهر آباد یزد، از روستاهای تاریخی با قدمت دین زرتشت بوده و جزو آثار ملی  ایران بشمار میرود این روستا بجز کارکرد مذهبی از مناطق پرورش و چرای دام و طیور در استان بیابانی بزد نیز بشمار می آید.

Accommodation types
  • Boutique & Lodge
  • Farmstays
  • Holiday parks and campgrounds
Holiday types
  • Backpacking
  • Family friendly
  • Weddings & honeymoons
Insurance included Yes
Mode of transportation Intermodal
Time of travel 8-14 day trip

Location

Qeens Blvd, New York, United States

Phone: 123 456 789

Attachments

Ask about this product

Rating

Product
Quality
Usability

Users' reviews

Log-in to add review

Comments