Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Hallie Mavis
Instructor

 

آموزش و توسعه و آبادانی روستا

سرچشمه

5.00 ( 1 votes )
Print
Category: Europe
Producer: Hiking Co show products
Hits: 5848
Price: 79,00 $
+

استان خوزستان را به سبب وجود حداقل پنج رودخانه دائمی بزرگ، استقرار هورها و منابع آبی باید مهمترین استان در این خصوص دانست،


روستای سرچشمه (رامهرمز)
استان خوزستان را به سبب وجود حداقل پنج رودخانه دائمی بزرگ، استقرار هورها و منابع آبی باید مهمترین استان در این خصوص دانست، از دیرباز تاسیسات سازه‌های تاریخی آبی شوشتر که به ثبت جهانی رسیده است مورد بهره برداری قرار گرفته و گواهی بر این مدعاست. روستاي سرچشمه نیز که در این استان و در نزدیکی رامهرمز واقع شده از این نعمت الهی بهره مند است. اين روستا به دليل داشتن چشمه‌هاي آب شيرين و درخشان فراوان و وجود بقعه متبركه امامزاده گوهر تاج ملقب به "بي‌ بي تاج" بسيار مورد توجه مردم است. انجمن دوستداران ميراث فرهنگي رامهرمز اين روستا را به معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي استان معرفي كرده اند تا به منطقه ای‌ ويژه جهت گردشگري با امكانات كامل تبديل می‌شود. روستای سرچشمه در ابوالفارس, رامهرمز, دارای چشمه های بسیار آب شیرین, و آبشار های زیبا است. در موضوع تأمین معیشت و اقتصاد خانواده، اکثر خانوارهای منطقه دارای شغل کشاورزی با محصول یکسان نظیر کشت برنج یا گندم دیم می‌باشند و یا به دامپروری سبک به صورت سنتی امرارمعاش می‌کنند که آداب و رسوم و ابزار کاشت و داشت و برداشت روستاییان با هم یکسان بوده و به هم پیوند دارد.

sarcheshme04

عده معدودی از ساکنان بخش دارای باغات میوه و یا سیفی جات و سبزی جات می‌باشند که در این منطقه بیشتر شده است. باغات انار، انگور، انجیر، لیمو، اخیراً زردآلو و… مهمترین محصولات باغی منطقه میباشد؛ تعداد نه چندان زیادی از ساکنان بخش نیز به کارهای خدماتی نظیر خرده فروشی و شغل‌های کارگری ساختمانی و… مشغول بوده و تعداد محدودی نیز در شغل‌های اداری مثل آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، شبکه بهداشت مشغول به کار هستند. از نظر آیینی، آئین ها و مراسمات عمومی، بازیهای بومی و محلی و غذاهای محلی مردم ابوالفارس شباهت های بسیاری با سایر نقاط شهرستان و شهرهای اطراف دارد. ازجمله آداب رایج در مراسمات عروسی، حنا بندان، پاتختی، رقص محلی زنان و چوب بازی مردان، سرکشی خانواده دختر پس از چند روز از جشن و… میباشد. این روستا در دهستان حومه‌غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۱۰ نفر (۴۹خانوار) برآورد میشود. ازجمله غذاهای محلی که متداول دربین خانوارهای روستایی است و هنوز رواج زیادی در بین مردم دارد عبارت‌اند از: گمنه، دوپل، آش دوغ، توله پخته، برکو، نان محلی ضخیم، شله میر نوعی دیگر از نان محلی.
sarcheshme03
روستاهای بخش علیرغم سابقه سکونت زیاد و برخورداری از امکانات اولیه و زیربنایی نظیر جاده روستایی، آب، برق، گاز و اتصال به شبکه تلفن همراه، در همین موارد دچار مشکلات عدیده و نارسایی‌های زیادی میباشند که کیفیت بهره برداری و استفاده از این خدمات را به نحو بارزی پایین آورده است. با این شرح مختصر از وضعیت جغرافیای طبیعی و شرایط اجتماعی بخش ابوالفارس؛فهرستی ازشناخت بهترین نقاط گردشگری طبیعی و زیارتگاهی این منطقه به صورت زیر است: سرچشمه ابوالفارس واقع در محدوده روستای شهیدرایگانی که دارای حوض طبیعی آب جهت شنا و رودخانه ای زیبا با باغ‌های اطراف چشم اندازی زیبا و جذاب را برای گردشگری به وجود آورده است. امامزاده سید جمال‌الدین حسین منسوب به امام چهارم شیعیان که محل آن در پایین‌تر از سرچشمه و در ارتفاعی بالاتر و چشم‌انداز طبیعی رودخانه و زمینهای زراعی آبی، جلوهای بسیار زیبا برای سیاحت و زیارت همزمان فراهم نموده است. آبشار دوگچه که از کوه‌های اطراف روستا سرچشمه می‌گیرد و دارای ارتفاع زیاد و حوضچه طبیعی پرآب و زیبایی است که محل مناسبی برای تفرج به خصوص در فصل بهار و تابستان میباشد. زیارت گاههای دو پیران با مناظر طبیعی اطراف به خصوص در فصل بهار واقع در روستای حاجی آباد برای تفریح خانواده ها. رشته کوه متصل به کوه‌های زاگرس با بلندی بیش از ۲۰۰۰ متر جهت کوهنوردی که دارای قله‌های بند به نام قله نجف می‌باشد. امتداد این کوه درشمال منطقه، جاذبه زیبایی برای کوهنوردی و چیدن میوه درختان کوهستانی میباشد. وجود غارهای طویل در دل کوه‌ها جاذبه‌های طبیعی زیبای دیگری است که علاقه‌مندان به این نقاط میتوانند جهت غارنوردی به این مکانهای بکر و زیبا رجوع کنند. غار طبیعی روستای کبوتری، کل احمدی ازجمله مهمترین غارهایی منطقه میباشند.
sarcheshme02
نهایتا اینکه منطقه ابوالفارس باوجود پتانسیل های بالای طبیعی و منابع معدنی و زیرزمینی و وجود چهره‌های برجسته در عرصه مدیریتی و علمی، بیش از این نیاز به توجه و توسعه را می‌طلبد تا شرایط اقتصادی و خدمات زیربنایی و اجتماعی و… در روستاهای این بخش به حد مطلوب و مورد انتظار اهالی منطقه برسد. همانطور که بیان شد روستا دارای چشمه های فراوان می باشد و این چشمه ها به هم پیوسته با نام گوپال شناخته میشوند. .ظرفیت وجود امامزاده نیز در حوالی روستا موجب شکل گیری فضای کاملا توریستی شده است که حوزه کشش آن از شهرهای همجوار نیز جاذب جمعیت است(منبع: هوشیاری زاده و رضوی، معتمدی، خبرگزاری دانشجو و مومنی).

 

 از روستاهای نیمه کوهستانی در منطقه جنوب غرب استان مرکزی است که بعلت وجود رودخانه و آب کافی از مناطق تولید و پرورش ماهی در این استان میباشد.

 
Accommodation types
  • Apartments
  • Backpackers & hostels
  • Boutique & Lodge
  • Hotels
Holiday types
  • Backpacking
  • Camping
  • Family friendly
Insurance included No
Mode of transportation Others
Time of travel 30-60 day trip

Location

Green Lane, New York, United States

Phone: 123 456 789

Attachments

Ask about this product

Rating

Product
5.00
Quality
5.00
Usability
5.00

Users' reviews

5.00

روستای سرچشمه

روستایی خوش آب و هوا در بهار و تابستان های دل انگیز کوههای چهارمحال است که طراوت طبیعت را به شما منتقل میکند.

Log-in to add review

Comments